طراحی مجله صفحه آرایی

صفحه آرایی و طراحی مجله / نشریه

طراحی مجله و وقت‌شناسی با هم یک تیم حرفه‌ای مجله را می‌سازند، طراحی مجله بصورت یک پروژه صفحه‌آرایی است که نیازمند برنامه‌ریزی و پیگیری یک ذهن آرام می‌باشد تا بتواند به بهترین نحو طراحی نشریه را به سرانجام برساند.(در برخی موارد طراحی مجله با فتوشاپ انجام می شود که کاربرد آن بیشتر برای کاتالوگ هایی با صفحات پوستری هست).

نکته کلیدی در طراحی نشریه درک دغدغه‌های کارفرماست و با هنرتیم طراحی مجله، صفحه مجله پیاده‌سازی می‌شود. سابقا طراحی مجله با فتوشاپ انجام میشد و در حال‌حاضر طراحی مجله با ایندیزاین انجام می‌شود و صفحات روبرو مجله جز خلاقیت های طراحی مجله به حساب می‌آید.

طراحی مجله با فتوشاپ؛

مدل های مختلف طراحی مجله و صفحه آرایی ماهنامه فصلنامه

* دوبخش کلی طراحی نشریه به شرح زیر است؛
۱- طراحی مجلاتی که دارای قالب ثابت و مشخص هستند و باید در زمینه صفحه آرایی آن بیشتر از طراحی قالب کلی وقت گذاشت، این مجلات معمولا دارای محتوای خیلی خیلی زیادی هستند و از طرفی سردبیر و مسئولین آن می‌خواهند تمامی محتوایشان در صفحات کار شود(یعنی بعضی اوقات برای هر صفحه تک یا دوصفحه و یا بیشتر، اگر متن را به صورت کامل و با فونت ریز هم ریخته شود، حتی جایی برای بولد نمودن تیتر ها و یک عکس نیز وجود ندارد).
در این گونه نشریات محتوا خیلی بیشتر از طراحی برایشان مهم است و طراح باید بتواند با ایده و  هنر خود در استفاده از ابزار طراحی به خلق محصولی خوانا، زیبا، بدیع برسد، به برخی راهکارها  که تجربه شخصی اینجانب میباشد در ادامه می پردازیم.
۲- طراحی و صفحه آرایی مجلاتی که اولویت اول آنها ایده پردازی و زیبایی صفحات جهت جلب نظر مخاطب می‌باشد و در مرحله بعد محتوا در صفحه ریخته می‌شود، در اینگونه مجلات خلق صفحات به اصطلاح پوستری زیبا در اولویت است و طراح باید با جسارت تمام به طراحی بپردازد.
باید در طراحی صفحات با جسارت تمام به پیش رفت ولی در هرلحظه به شناسنامه دار بودن طرح فکر کرد که کل کار به صورت یک مجله واحد باشد و بماند.

 

صفحه‌آرایی نشریه هلدینگ تاسیکو
طراحی مجله با ایندیزاین / رنگی / 100 صفحه
طراحی مجله هلدینگ تاسیکو با نرم افزار ایندیزاین و فتوشاپ و ایلستریتور انجام شده است.

گروه طراحی ایده جهت طراحی نشریه ضمن برگزاری جلسات متعدد با مدیران هلدینگ تاسیکو به ارائه نظر و ایده جهت تهیه محتوا و طراحی نشریه پرداختند. (نمونه کار طراحی مجله)

 
شهریور ۱۴۰۰

طراحی نشریه

(نکته مهم: نکته مهم اینست که نباید این برداشت غلط در ذهن شما باشد که در هر دومدل طراحی قرار است فقط به یک مورد از محتوا یا ایده های طراحی بیشتر توجه شود، مثلا فقط طراحی و زیبایی مهم است و محتوا کامل نباشد! یا محتوا خیلی مهم باشد و طراحی اصلا مهم نباشد! بلکه منظور من اولویت بندی ها است. ممکن است وقتی شما از سردبیر بخواهید که برای زیبایی صفحات فضای خالی در اختیار شما قرار دهد با جواب محکم ایشان روبرو شوید که اصلا ممکن نیست و باید مطالب همه استفاده شود و حتی یک واو هم نباید از قلم بیفتد! یا در جواب بشنوید که با رویی گشاده در خواست شما را قبول کند و به بررسی متن بپردازد تا شاید با حذف برخی موارد بتواند به خواسته شما برسد!)

صفحه‌آرایی مجله، راهکارهای مشترک در طراحی مجله و صفحه آرایی ماهنامه فصلنامه

یک راه حل ساده و بسیار کاربردی در طراحی ۱- عکس ۲- زیرنویس ۳- تیتر ۴- متن حال به تشریح آن می پردازیم؛
مهمترین عناصر جلب ‌توجه مخاطب؛ رنگ، عکس، تصویرسازی و عناوین  می باشد.
پس از جلب توجه مخاطب، باید عامل نگه‌دارنده ی چشم سریعاً کار خود را انجام دهد(طبق تحقیقات انجام شده در خصوص مجله ماهنامه فصلنامه شما فقط ۱۰ ثانیه برای این کار وقت دارید)
می توانیم با یک عکس بزرگ جذاب نگاه خواننده را به صفحه مورد نظر خود جلب کنیم و در مرحله دوم موضوع متن که در ترتیبی منطقی قرار گرفته باشد تا بتواند توجه خواننده را حفظ نماید.
بعد از عکس می‌توان انتظار داشت که خواننده برای توضیح به زیرنویس آن توجه کند، به‌وسیله عنوان، خواننده ترغیب می‌شود و عنوان، مانند فلش او را به متن مقاله هدایت می‌کند.
سرتیتر ها یا عناوین، به ‌ویژه هنگامی ‌که با فضای سفید زیادی همراه باشند می‌توانند توجه خواننده را به‌ اندازه کافی حفظ کند و در او اشتیاق ایجاد کند. سر تیترها و عنوان، همراه با عکس‌ها و تصاویر بسیار مؤثرند و هم‌چنین کار خود را هم به ‌تنهائی انجام می‌دهند.
و این شگرد کلی طراحی اصولی مجله ماهنامه فصلنامه است.

تعرفه صفحه آرایی و طراحی مجله

تعرفه های طراحی مجله، به عنوان یکی از موارد مهم در صنعت چاپ و انتشار، باید به دقت بررسی شوند. قیمت گذاری در طراحی مجله، بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله تعداد صفحات، سطح پوشش، تعداد عکس، تعداد واژه، و غیره.

در این رابطه، برخی از شرکت های طراحی مجله، تعرفه های مختلفی را برای خدمات طراحی مجله خود ارائه می دهند. این تعرفه ها می توانند به صورت پکیجی یا خدمات جداگانه محاسبه شوند. برای مثال، برخی از شرکت ها به صورت جداگانه برای طراحی جلد، طراحی آرم، طراحی صفحات داخلی، و غیره، تعرفه گذاری می کنند.

همچنین، برخی شرکت ها به صورت پکیجی تعرفه گذاری می کنند، که در آن شامل تمامی خدمات طراحی مجله از طراحی جلد تا طراحی صفحات داخلی و حتی چاپ مجله می شود. هزینه های این پکیج ها بستگی به سطح پوشش، تعداد صفحات، تعداد عکس و موارد دیگر دارد.

در نهایت، تعرفه های طراحی مجله باید با توجه به نیازهای هر کاربر و البته با رعایت استانداردهای صنعتی محاسبه شوند. بهتر است قبل از انتخاب شرکتی برای طراحی مجله، تعرفه های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و با توجه به نیازهای خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نمونه طراحی مجله

ضمنا جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اجرای صفحه آرایی و آموزش صفحه آرایی و طراحی مجله با ما تماس بگیرید.

 

قرارداد طراحی مجله و صفحه آرایی

دانلود فایل ورد قرارداد طراحی مجله و صفحه آرایی

یادگاران ماندگار | فصلنامه